Sultan Papağanı: Evinde bir nefes, bir arkadaş, bir neşe kaynağı arayanlar için aranıp ta bulunamayan muhteşem tek canlı türü olan sultan papağanları evlerimizi şenlendirmeye devam etmekte. Sultan papağanları kuş yemi türlerinden farklı olarak en çok çekirdek tüketmektedirler.

 

Emin olun çekirdek yemelerine hayran kalacağınız bir kuş türüdür. Çekirdek konusunda onunla yarış bile yapabilirsiniz. Tepelerinde çok tatlı uzun taçları olan sultanlar sizlere kendini zorla sevdirecektir. Kuş yemi alırken onlar için dikkatli olmanız gereken bazı hususlar vardır.

 

Muhakkak vitamin ve mineral konusunda zengin kuş yemi almalısınız.

Sultanlar kuş yemi olarak ballı çerezleri çok severler.

Sultan papağanları özellikle yer fıstığı yemeye bayılırlar.

Yumurta haşlaması, maydanoz sapı, marul ve yeşillikleri severler.

 

           Muhabbet Kuşu: Papağan türleri içinden gelen küçük kısa kuyruklu şirin mi şirin, tatlımı tatlı kuşlardır. Evlerde beslenen türler içinde en başta muhabbet kuşları gelir. Onlar çok sıcakkanlı kuşlardır. Kuş yemi olarak papağanlarla aynı yemi yerler, ama muhabbetler çekirdek yemezler. Muhabbet kuşlarını beslerken dikkat edilecek hususlar vardır.

 

Meyveler, sebzeler, tohumlar en sevdikleri türlerdir.

Onlar için kuş yemi alırken bol tohum içeren yemleri tercih ediniz.

Günlük rendelenmiş havuç yemeyi severler

Elma, çilek ve taze meyveleri yerler

Tahıl grubu yiyecekleri çok severler ancak şişmanlarlar

 

Kısaca; Muhabbet kuşlarının beslenmelerini özetlersek; Muhabbet kuşlarının sürekli olarak değişik, taze ve vitamin takviyeli olarak beslenmeleri gerekmektedir. Ayrıca, yeşil bitki ve sebzeli yemleri, saksılarda yetiştirilmeleri mümkündür mısırlar, sebze çeşitleri ve maydanoz gibi. Yeşil bitkiler ve yemler muhabbet kuşları için çok önemli ve faydalıdır, Muhabbet Kuşları; 24 saat içinde yem yemezlerse ölürler. Tohumlu otlar, salatalık, ıspanak ve benzeri türleri iyice yıkayıp verebiliriz.

 

Meyve olarak elma, muz, çilek verilebilir. Sebze olarak yeşil salatalık, havuç, brokoli ve maydanoz, ıspanak verilebilir. Muhabbet kuşlarına değişiklik olsun diye mısır da verilebilir. Muhabbet kuşları için pet shoplarda bulabileceğiniz özel yemlerde, muhabbet kuşlarınızın tüm vitamin ve mineral, demir ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Onlar evlerimizin neşesi, en ufak bireyleridir. Size alıştıkları zaman tepenizden inmeyeceklerdir. Birde konuşmaya başlarlarsa onlardan kıymetlisi olmaz ve asla yerleri dolmaz. Hayvanları sevelim.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here