İnsanların hayvanlarla olan ilişkisi, insan ve hayvanın yaratılışına kadar gider. Hayvanların çeşitli özelliklerde olması, onların insan için yaratıldığını gösterir. Atlar binek olmuş asırlarca. İnekler yüzyıllar boyu süt vermiş. Kuzular binlerce yıl kebap olmuş. Kuş etleri de milyonlarca yıldır tüketiliyor. Sonuç olarak hayvanlar bize hizmet için yaratılmışlar. Uçak yapmayı bile kuşlara bakarak yapmışız. Eşsiz kanat yapıları ve aerodinamik uçuşları… Bize ilham kaynağı olmuş. Güzel sesleri bize huzur vermiştir. Evcil kuş beslemek çok eskilere dayanır. İnsanın yaratılışına kadar gider.

 

EVCİL KUŞLAR

 

Evcil kuşların özellikleri, güzel sesli olmaları ve güzel renklere sahip olmalarıdır. Güvercin hastalığı da çok meşhurdur. Güvercinin kendine göre bir cazibesi vardır. Ev ve arabayla takas edilen başka bir kuş türü yoktur herhalde… Evlerimizin neşesi olan güzel sesli kanaryalar, geveze papağanlar, bakıma ihtiyaç duyarlar. Kuşyemi vaz geçilmez gıdalarıdır. Onların yemini vermemiz gerekir, diğer bakımlarını yapmamız gerekir. Kuşyemi, bir evcil kuş için vaz geçilmezdir. Yemi verilmeyen kuşa eziyet edilmiş olur. Onu salmak daha hayırlı olur.

 

KUŞYEMİ

 

Kuşlar yemsiz olmaz dedik. İnsanların ve hayvanların gıdasız yaşayamayacağın biliyoruz. Bu yüzden insanlar karınlarını doyurmak için çalışırlar ve ihtiyaçlarını giderirler. Otçul hayvanlar otlanmak için gezinir, etçil hayvanlar av peşinde gezinir. Bu yaratılışın kanunudur. Kuşların bakımı ise daha ciddi olmalıdır. Yemi ihmal edilen kuş hastalanır hata ölür. Yemi alırken ne olduğu belirsiz şeyleri almamamız gerekir. İşinin ehli satıcılardan, firmalardan ve sitelerden alışveriş yapmamız gerekir.

 

Böylece sağlıklı bir evcil kuşa sahip olmuş oluruz. Güzel öten kuşlar, sağlıklı beslenmeyle meydana gelir. En iyi kuşyemini, ancak kuşunuzun cinsine göre verebilirsiniz. Kuşunuz hangi tip Kuşyemi besleniyorsa ona göre yem vermelisiniz. İşinin ehli bir firmadan aldığınız yemin üzerindeki tarife uyarak yem vermelisiniz. Kuşunuzun beslenmesi hakkında bir bilgiye sahip değilseniz, kuşunuzun türünü bilen birine danışmalısınız. Böylece sağlıklı bir beslenmeyi gerçekleştirmiş olursunuz.

 

Piyasada birçok Kuşyemi çeşidi bulunmakla beraber 100 toz ve 5’li dal şeklinde yemlerde mevcuttur. Kuşlar için kafes, kafes ürünleri, sağlık ürünlerini de piyasada bulabilirsiniz. Diğer kedi-köpek, balık, iguana, ginepif, tavşan ve su kaplumbağası için de piyasada ürünler mevcuttur.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here