Evcil Hayvanlar Nereden Sahiplenilmelidir?

 

Evcil hayvan bakımı üstlenmek isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Hem kendine şirin bir dost edinmek amacıyla, hem onların yalnız hissetmesi amacıyla bu istek aslında oldukça sorumluluk gerektirmektedir. Evcil hayvan bakımı sorumluluk ve özen istememektedir. Hayvanın ihtiyacının karşılanması, temizliğinin sürekli olarak takip edilmesi, sık sık veterinere kontrole götürülmesi, aşılarının tam olması gerekir. Özellikle de mamaya dikkat edilmelidir. Düşük maliyetli olan mamalar, hayvanınızın sağlığını tehlikeye sokabilir.

 

Peki, bu dostlarımızı nereden sahiplenebiliriz? Bildiğiniz üzere ülkemizde bulunan birçok petshop vardır. Petshoplarda kedi, köpek, hamster, papağan, balık vb. aklınıza gelebilecek her türlü dost canlısı evcil hayvan bulmak mümkün. Sevgiye muhtaç olan bu hayvanların sahiplenilmesi hem onların hem sizin yalnızlığınıza çare olacak aranızda sıkı bir bağ kurmanızı sağlayacaktır.

 

Aynı zamanda yine ülkemizin birçok yerinde bulunan barınaklar da vardır. Bu barınaklarda daha çok köpek ve kedi bulunmaktadır. Cins bir köpek ve kedi bulmak zor olsa da, diğer dostlarımızın cinslerden hiçbir farkı yoktur. Çoğu terk edilmiş olan veya sokakta yaşayan hayvanlardır. Şiddete bile maruz kalıp, yine de hayata tutunmuş olup kurtarılan dostlarımız vardır. Buralardan da kedi veya köpek sahiplenebilirsiniz. Unutmayın ki petshop veya barınak olsun, her canlının sevgiye ihtiyacı var.

 

Mamalar Nereden Alınmalıdır?

 

Evcil hayvanınızın duyguları kadar sağlığı da oldukça önem taşımamaktadır. Ona iyi bir yuva vermenin yanı sıra, iyi bir bakım da uygulamalısınız. Yukarıda da belirttiğim üzere üzerinize büyük bir sorumluluk düşmektedir. Evcil hayvanlar adeta çocuk gibidir. İlgiye, özene ve bakıma ihtiyaçları vardır. Sağlıksız, maliyeti oldukça düşük, markası bilinmeyen mamalar dostunuzun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Büyük marketlerde ve petshoplarda satılmakta olan bilindik mamaları tercih etmeniz evcil hayvanınızın yararına olacaktır. Aksi halde sağlığının bozulması sizi hem maddi hem de manevi açıdan yüksek derecede etkileyecektir. Evcil hayvanınızın mamasını belirli zamanlarda verin. Ayrıca ödül mamaları onların daha da mutlu olmasını sağlayacak ve öğrenme isteklerini de çoğaltacaktır.

 

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 

Evcil hayvanınızın temizliği hem onun rahat olması hem de sizin rahat olmanız açısından yüksek önem taşır. Bir evcil hayvan sahiplenmeden önce onun hakkında bilgi edinmeniz lazım. İnternet üzerinde bu konular hakkında içerikler bulunmaktadır. Temizliğin nasıl olması gerektiği, hangi şampuanın kullanılması gerektiğinden, suyun sıcaklığına kadar birçok bilgi vardır. Bunun yanı sıra bir veterinerden de veya bir petshop çalışanından da destek alabilirsiniz.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here