Günümüzde şehir hayatının vermiş olduğu yalnızlık bizi evcil hayvanlara yöneltmektedir. Tabi ki evcil hayvan alırken bilinçli davranmak gerekir. Bazı hayvanların apartman şarlarına uyum sağlayamayacağı, geniş alanlara ihtiyaç duyacağı, özel ilgi isteyeceğini göz önünde bulundurmamız gerekir. Kendi zevklerimiz için hayvanlara eziyet etmememiz lazım. Öncelikle yaşam alanımıza uyacak bir hayvan seçmeliyiz.

 

Apartmanda mı yaşıyoruz yoksa müstakil bahçeli bir evde mi? Bunları göz önünde bulundurmamız gerekir. Çalışma saatlerimiz aldığımız evcil hayvana yeterince zaman ayırmamıza yetecek mi? Evcil hayan isteği bir heves mi yoksa gerçekten bir evcil hayan almaya hazır mıyız? Öncelikle bu soruları kendimize sormamız gerek. Bu soruların cevabına göre karar vermemiz gerek. Yoksa evcil hayvan almak günümüzde çok kolay artık çevremizde birçok petshop bulunmakta herhangi birine giderek istediğimiz evcil hayvanı temin edebiliyoruz.

 

Evcil hayvan mağazası petshop:

 

Günümüzde evcil hayvanlarımızı petshop gibi evcil hayvan, yem, mama, evcil hayvan aksesuar satan mağazalardan temin edebilmekteyiz. Evcil hayvanımıza karar verdikten sonra buralardan kolaylıkla istediğimiz evcil hayvanı alabiliriz ama alacağımız petshop  merdiven altı olarak tabir ettiğimiz yerler olmamalıdır. Bazı petshoplarda hayvanların bakımsız ve bakım şartlarının kötü olduğunu biliyoruz böyle yerlerden temin ettiğimiz hayvanlar genellikle hasta olmaktadır. Aldığımız yerlerin devlet izinli ve temiz olmasına dikkat etmemiz gerekir. Yoksa aldığımız evcil hayvanın ölmesiyle kendimizde psikolojik bunalıma girebiliriz ve hatta hastalık kapabiliriz. Evcil hayvanımızı alırken hayvanın hareketlerine dikkat etmemiz gerekir. Hasta hayvanlar genellikle durgun olur. Biliyoruz ki hayvanlar konuşamaz onları anlamamız için onların beden dillerine bakmalıyız.

 

Evcil hayvanlarda beslenme:

 

Evcil hayvanlarımızı aldıktan sonra önemli olan konulardan biriside beslenmeleri. Evcil hayvanımızın beslenmesinde kaliteli mama ve yemler kullanmalıyız. Çünkü kalitesiz yemler ve mamalar evcil hayvanımızın ömrünü kısaltacaktır ve artık bir sorumluluğumuz var. Mama ve yemlerimizi de petshop veya bu tür ürünler satan internet sitelerinden temin edebilmekteyiz. Evcil hayvanımızın yemek öğünlerini aksatmamalı ve zamanında vermeliyiz. Çünkü artık onlar artık bizim sorumluluğumuz da ve bize muhtaç durumdalardır. Aldığımız evcil hayvanın beslenmesi konusunda hakkında aldığımız yerden bilgi almalı ve ona göre beslenmesini ayarlamalıyız.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here