Adı üstünde olduğu gibi evde beslenen insanlarla bir arada yaşayan ve her türlü ihtiyaçları insanlar tarafından karşılanan hayvanlardır. Evcil hayvan bakımında daha çok kedi ve köpek tercih edilmektedir. Ancak bunun yanında balık, kuş ve sürüngen hayvanların bakımı da tercih edilmektedir.

 

Evde Hayvan Beslenir mi?

 

Elbette beslenir. Ancak bunu gerçekten isteyen ve hayvan sevgisi olan kişiler yapabilir. Herkes hayvan bakımı yapamayabilir. Özellikle ilk başlarda çok zorlanılacaktır. Örneğin bir köpeğin bakımı için maması düzenli verilmeli, sağlık kontrolünden geçirilmeli. Artık o da evin bir bireyi sayıldığından ona özel bir yer hatta yatağı ayarlanmalı. Ev ortamı rahat hareket etmesi için ayarlanmalı. Köpeğinizin temizliğine de oldukça dikkat etmelisiniz.

 

Onu özel ilaçlı sabun ile yıkamalısınız. Hangi hastalık durumunda veterinere götürmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Veya acil hastalık durumunda evde ne yapılmalı bilmelisiniz. Köpeğinizi hareket ettirmek için oyun oynatabilir veya yürüyüşe çıkartabilirsiniz. Kısacası köpek veya diğer evcil hayvan hangisi olursa almadan önce bilgi sahibi olmalısınız. Aksi durumda aldıktan sonra bakamayıp olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Evcil Hayvan Nereden Alınır?

 

Evcil hayvanlar petshop mağazalarından, hayvan yetiştirme çiftliklerinden veya koruyucu ailelerden alınabilmektedir.

 

Petshop Nedir?

 

Evcil hayvanların ve bu hayvanlar için gerekli olan tüm ürünlerin satıldığı mağazanın adıdır petshop mağazası. Akvaryum, kafes, mama ve yem gibi her türlü hayvan ürününü bulabilirsiniz petshop mağazalarında.

 

Birçok petshop mağazasında hayvan satışı yapılmamaktadır. Hayvan hakları savunucuları bu duruma özellikle dikkat etmektedirler. Özgürlüğü elinden alınmış hayvanın uzun süre o kafeste beklemesini kabul etmiyorlar. Bazı yerler de içi boş kafesler sadece sunulmaktadır.

 

 

Hangi Hayvanı Beslemeliyim Evde?

​​​​​​​

Aslında bu konu oldukça önemlidir. Öncelikle hangi hayvanı sevdiğinize, hangi hayvana bakabileceğinize ve hangi hayvan ile aynı ortam da bulunabileceğinize karar vermelisiniz. Daha sonra bütçenize uygun hayvan tercih etmelisiniz. Çünkü bazı hayvanların bakımı kolay olurken bazılarının beslenmesi ve sağlık problemleri oldukça yüksek meblağ olabilmektedir.

 

Çevrenizde yardıma muhtaç bir hayvanı sahiplenebilirsiniz ancak sağlık kontrolünden geçirmek şartı ile. Evcil hayvan ile yaşamak sağlığınızı birçok yönden olumlu etkiliyor. Ayrıca hayvanınız için ucuz mama değil hayvansal protein içeren mamalar tercih etmelisiniz.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here