Artık çoğu evde ya bir köpek ya da bir kedi bulunuyor. Bu can dostlarımız için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ama sadece onlara yemek verip sevgi göstermekle de iş bitmiyor. Köpekler tuvalet ihtiyaçlarını gidermek ve egzersiz yapmak için dışarı çıkartılırlar. Ancak evde beslenen kedileri gezdirmek gibi bir seçeneğimiz bugüne kadar yoktu. Kısa bir süre önce, evcil hayvan gereçleri üreten firmalar, kedilerin de köpekler gibi dışarıda gezdirilebilmeleri için tasmalar üretmeye başladılar. Gelin hep birlikte kedi tasması çeşitlerine yakından bakalım.

 

 

 

Hangi kedi tasması dostunuza en uygun?

 

Yapılan araştırmalar kedilerin tasma konusunda iki gruba ayrıldığını gösteriyor. İlk gruptaki kediler, kedi tasması ile dışarı çıkartılıp gezdirilmekten hoşlanırken, ikinci gruptaki kediler ise tasmayı gördükleri anda kaçıyorlar. Kedi tasması alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kedinizin gövde ölçülerine uygun bir kedi tasması seçmek olacaktır. Çünkü kediler baş kısımlarının sığdığı her yerden geçebilme yeteneklerinden dolayı, kolayca tasmayı çıkartabilir ve kaçabilirler.

 

Bu durumda da istenmeyen kazalarla karşılaşabilirsiniz. Eğer kediniz tasma sevmeyen ikinci gruptaki kedilerden ise sizler için önerimiz belden kilitlenen bir kedi tasması almanızdır. Bu tasmalar enseye yakın yerden kilitlenmek yerine bele daha yakın bir kısımdan kilitlenir ve kedinizin gövdesini bir yelek gibi sararak kaçmasını engeller. Eğer kediniz tasma ile gezdirilmekten hoşlanan birinci gruptaki kedilerden ise, o zaman yelek şeklindeki tasmalar yerine yine belden bağlanan ancak sadece şeritleri olan tasmalardan kullanabilirsiniz.

 

 

Ne sıklıkta kullanılmalı?

 

Kedinize uygun tasmayı seçtikten sonra artık dostunuzu gezdirmeye çıkartabilirsiniz. Kediler toprağa basma ihtiyacı hissederler. Bu sayede dostunuzla daha yakın bir bağ kurarak hem onu hem kendiniz mutlu etmiş olursunuz. Ancak kedi tasması alırken lütfen unutmayın, kesinlikle boyundan kilitlenen tasmaları kullanmayın. Kediler çok çevik hayvanlar olduklarından dolayı kaçmak için ani bir hareketinde tasma boynunda sıkışıp dostunuzun nefessiz kalmasına yol açabilir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here