Köpeğimiz en yakın dostumuzdur ve ona gözümüz gibi bakmaya, ilgilenmeye çalışırız. İşte bu yüzden veterinerinden tutun, mamasına ya da oyuncaklarına kadar her şeyi almaya çalışırız. Çünkü eve geldiğimizde karşılıksız bir sevgiyle minnet gösteren canlıdır. Tabii ki temel ihtiyaçları ve beslenme en önemli konulardır. Peki, köpek maması ile ilgili ne biliyoruz? Biraz daha detaylı sizin için bu bilgileri paylaşalım istedik.

 

Köpek maması alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

– Her şeyden önce kilosuna ve cinsine uygun bir mama tercih edilmeli. Çünkü köpek maması üretilirken bu özellikler dikkate alınarak vitaminler ve diğer besinler dengeli olarak ekleniyor. Destek alınacak doğru kişi ise şüphesiz köpeğinizin veterineri olacaktır.

 

– Mamalar yaş gruplarına göre de ayrılmaktadır. Bunun sebebi de her yaş döneminin farklı gereksinimleri ya da destekleyici takviyelere ihtiyacı olmasıdır. Sevimli dostunuz için köpek maması alırken yaş grubuna dikkat etmeyi kesinlikle unutmayın.

 

– Bazı köpek mamaları koruyucu madde, kimyasal maddeler, katkı maddeleri ya da renklendiriciler içerebiliyor. Kimi zaman elbette onu ödüllendirmek ya da hediye vermek için minik kurabiyeler almak isteyeceksiniz ama emin olun doğal olanları da var. Tat ve fayda bakımından da farkları bulunmuyor.

 

– Köpek mamaları için önemli bir diğer konu ise kaliteli et bulundurması ve oranı. Bu şekilde etteki vitaminlerden gerektiği oranda faydalanacaktır. Fakat ette bulunmayan bazı vitaminler için de sebze içeren mamalar da yine veteriner tavsiyesiyle tüketilebilir. Belki de veterineriniz karıştırarak vermenizi de tavsiye edebilir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here