Evcil bir dost edinmek için karar verdiniz, yavru bir köpeğin bakımı ve beslenmesi konusunda fazlasıyla bilgi sahibi edinmeniz gerekiyor. Bilgi sahibi olacağınız her konu için dikkat etmeniz gerektiğini altını çizmek gerekir. Yavru köpekler sevimli olmasının yanı sıra beslenmesi ve sağlığı oldukça zordur.

Evcil dostunuzun henüz edinmeden önce ihtiyaçları için alışveriş yapmanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Ayrıca yavru köpeğiniz için dikkat etmeniz en önemli ayrıntı beslenmesidir. Eğer bu konu hakkında bilginiz yoksa veteriner hekim ile görüşmelisiniz ve bu görüşme sırasında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Yavru köpeklerin düzenli ve sağlıklı beslenmesi yavru köpeğin sindirim sistemi, kemik, kas ve diş gelişimi için oldukça önemlidir. Yavru köpeğinizi doğru bir şekilde beslemez ve gerekli besinleri sunmazsanız ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Yavru köpekler, yetişkin köpeklere göre mama konusunda daha hassastır. Bağışıklık sistemleri tam gelişmediğinden dolayı mama içerisinde bulunan birçok zararlı maddeden daha çabuk etkilenecektir. Tüm besin değerlerine dikkat ederek ihtiyaç duyduğu şekilde beslemeniz dâhilinde köpeğinizin sağlık konusunda gidişatına büyük katkıda bulunmuş olursunuz.

Yavru köpekler 6-7 aylık süreci tamamladıktan sonra anne sütünden kesilmektedir. Genellikle yavru köpeklerin en uygun beslenme seçeneği kuru mamadır. Kuru mama kullanımı anne sütü bırakılması dâhilinde hemen başlanabilir. Ancak bu süreç içerisinde seçeceğiniz köpek maması besin değerleri ve içeriğine mutlaka çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Köpeğiniz için alacağınız her mama beğenilmeyebilir ve reddedilebilir. Eğer defalarca denemelerinizden sonra tekrardan veteriner hekim yardımı ile en uygun köpek maması seçilebilir.

Yavru köpekler için verilen mamaların su ile verilmesi tavsiye edilmektedir. Sürekli su takviyesi yerine köpek maması daha lezzetli bir hal alması için köpeğiniz büyüdükçe su takviyesi değil süt veya et suyu ile ıslatmanız daha yararlı olacaktır. Böylelikle köpeğiniz tarafından mama daha çok sevilecektir. Yavru köpekler bir defa da çok fazla mama tüketemediğinden dolayı günde 6 veya 7 öğün verilmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

Yavru köpek maması alırken nelere dikkat etmeliyim?

Köpeğinizin gelişimi için köpek maması içerisinde bulunan protein, kalsiyum ve fosfor miktarına dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda yavru köpekler için bu içerikleri barındıran kuru mamaları tercih etmeniz doğru olacaktır. Ayrıca önemli bir not olarak, kuzu etli pirinçli mamalar alerji yapabilecek maddeler içermektedir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here