Evlerimizde barındırdığımız hayvanlardan bir tanesi de kedidir. Kediler çok eski çağlardan beri evlerde beslenilmektedir. Eski dönemlerde ihtiyaçtan dolayı beslenen kediler artık evlerde hobi amaçlı bulundurulmaktadır. Her canlının ihtiyaçları olduğu gibi kedilerin de kendilerine göre ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar kapsamında kullanılan ürünlerden bir tanesi kedi kumudur. Kedi kumu kedilerin dışkılarını bıraktıkları zaman dışkıdaki nemi emerek dışkıyı hapseder ve kurutur. Sağlıklı ve hijyenik bir yaşam alanı istiyorsanız ve evlerinizde kedi barındırıyorsanız kedi kumu kullanmanız gerekmektedir. Kullanılmadığı takdirde evde koku yapar ve hijyenik bir ortam oluşmaz. Bu hem kedinin sağlığı hem de insanların sağlığı için olumsuz bir durum teşkil eder.

 Doğal kedi kumları

 

Kedi kumları doğal kedi kumu ve doğal olmayan kedi kumu olarak ikiye ayrılmaktadır. Doğal kedi kumlarını kullanmak kolaydır. Ayrıca temizlik ve hijyen konusunda daha etkili bir üründür. Dışkıdaki sıvıları hızlı bir şekilde emer ve kurumasını sağlar. Kuruyan bu dışkıların kumun içinde fazla beklemesi ortamın hijyenini bozar. Kuruyan dışkıların kısa zamanda kumun içerisinden alınması gereklidir.

 

Doğal olmayan kedi kumları

 

Doğal olmayan kedi kumları sıvı dışkıları gerektiği kadar hapsedemez ve ortam hijyenini bozar. Doğal olmayan kedi kumu üzerine bir miktar dışkı olduğu zaman çok beklemeden atılması gerekmektedir. Ucuz olması nedeniyle tercih edilen bu kumlar hem hijyen hem de kullanım açısından doğal kumlar kadar kullanışlı değildir. Tercih edilmesinin öncelikli nedeni fiyatıdır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here