Günümüzde belediyeler tarafından da desteklenen hayvan hakları ve bir kap su, bir kap mama projeleri kapsamında, sokaklarda yaşayan canlıların temel ihtiyaçlarının karşılanması ve onları sahiplendirmek konusunda bilinçlenen insanları görmek bir hayli mutluluk verici. Çünkü dünya sadece insanların yaşam alanı değildir. Diğer canlıların yaşam hakkını gözetmek, hepimizin görevidir.

 

Bir Canı Sahiplenmek

 

Eğer evcil bir hayvanı sokaktan veya petshop aracılığı ile sahiplendiyseniz bilin ki, onun sizden istediği şey, sadece biraz sevgi ve güvenli bir ortamda, temel ihtiyaçlarının karşılanması ile yaşamaktır. Bu temel ihtiyaçların başında da beslenme gelmektedir. Hayvanların beslenmesi konusunda son zamanların üzerinde en çok yorum yapılan meselesi de onlar için en uygun mamanın nasıl seçileceğidir. Bu konuda çok farklı görüşler ifade edilmekte.

 

 Mama Seçimi

 

Çevremizde görebileceğimiz petshop veya veteriner kliniklerinde çeşitli mamalar mevcut. Ama hemen ifade edelim ki, bu mamaların hepsi aynı kalitede değil ve bazılarının içeriklerinde sağlıksız ürünler var. Bu sebeple siz siz olun, mama seçerken işin ucuzuna kaçmayın. Çünkü “üç beş lira kar edeceğim” derken bütün hayatı size bağlı olan masum bir canın, zarar görmesine neden olabilirsiniz.

 

Bu bahsettiğimiz durum kuru mamalarda geçerli olduğu kadar, yaş mamalarda da geçerli. Hatta yaş mamaların kalitesiz olanları, hayvanların sağlığını daha da fazla tehdit edebiliyor. Bu yüzden mutlaka dünya çapında isim yapmış, kaliteli mama markalarını tercih etmelisiniz.

 

Ev Yemeği Doğru Seçim mi?

 

Sahiplendiğiniz canı petshop mamaları yerine, evde hazırladığınız yiyeceklerle beslemek isteyebilirsiniz. Ancak bunu bir alışkanlık haline getirmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü evde hazırlanan yiyecekler, söz gelimi ciğer, kemik suyu gibi, yüksek oranda protein içeriyor. Bu protein miktarı sürekli biçimde alındığında, küçük canlarda böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, cilt alerjileri gibi problemlerin fitilini ateşlemiş oluyorsunuz.

 

 Neden Kuru Mama?

 

Kaliteli şekilde hazırlanan kuru mamalarda, protein miktarı mümkün olduğu kadar azaltılır ve hayvanın yaşı, varsa sahip olduğu rahatsızlıklara göre farklı seçeneklerde size sunulur. Bu sebeple hayvanlara kuru mama alışkanlığı mutlaka kazandırılmalıdır. Can dostlarınız için en kaliteli mamaları evinize kadar getirmemiz için lütfen bize ulaşın…

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here