Köpekler dünyada insanların en çok birlikte yaşadıklarını hayvan türlerindendir. İnsanlar can dostları olan köpekleri bazen evlerinde bazen de onlar için yaptırdıkları kulübelerde barındırmaktadır. Bu sevimli dostlarımızın yaşayacağı evleri seçerken mutlaka özen gösterilmelidir. Çünkü onların rahatı ve sağlığı bizler için önemlidir.

 

Köpekler de tıpkı diğer canlılar gibi sıcaktan ve soğuktan etkilenmektedir. Bu yüzden köpek kulübesi seçerken izolasyonu yapılmış yüksek çatılı olanları tercih edilmelidir. Aksi takdirde hastalıklara sebebiyet verilebilir. Aynı zamanda bu kulübelerin mutlaka sağlam ve dayanıklı nitelikte olması gerekmektedir. Kullanılan malzemeler özellikle hayvanlara zarar vermeyecek şekilde seçilmelidir. Kesinlikle kesici veya sivri malzemelerin kullanıldığı bir köpek kulübesi alınmamalıdır.

 

Yerin müsait olması halinde iki odadan oluşan köpek kulübesi temin edilmelidir. Bu hem hayvana daha geniş bir kullanım alanı sağlar hem de bir odada temizlik yapılması gerektiğinde veya başka sorunlarla karşılaşıldığında köpek kulübenin diğer bölümünde yaşayabilir. Köpek kulübesi mutlaka geniş bir kapıya sahip olmalıdır. Hem temizlenmesi hem de köpeklerin rahatça girip çıkabilmesi için kapının geniş olması önemlidir.

 

           Köpek kulübesi seçilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise minik sevimli yavru köpeğimizin kısa sürede büyüyeceğini göz önünde bulundurmaktır. Köpekler çok hızlı bir şekilde büyüdüklerinden kulübelerinin büyüme oranları öngörülerek seçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde köpek büyüyene kadar fazladan birkaç kulübe daha almak gerekebilir.

 

           Köpek kulübesi için gerekli fiziksel şartlar sağlandıktan sonra köpeğimizin cinsine göre, soğuk veya sıcaktan hoşlanan bir köpek olmasına göre seçilecek minderler ve battaniyeler ile kulübenin iç düzenlemesi de yapılmalıdır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise hijyendir. Kulübelerin temizliği mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır. Kulübeler genellikle bahçelerde bulunduğundan bahçeler için yapılan ilaçlamalardan etkilenmeyecek bir yere konulmalıdır. Ya da ilaçlama yapıldıktan sonra mutlaka gerekli temizlik de sağlanmalıdır. Aksi halde köpeklerin zehirlenmesi söz konusu olabilir.

 

Birden fazla köpeğe sahip olan kişiler her bir köpek için ayrı bir köpek kulübesi edinmelidir. Çünkü köpekler hassas ve duygusal hayvanlardır. Mutlaka kendilerine özel bir yerleri olsun isterler. Kendilerine ait kulübeleri diğer köpeklerle paylaşmaktan hoşlanmazlar.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here