En sadık dostlarımızdır köpekler. Uzun yıllardır insanlarla aynı evleri paylaşır, hayatlarına ortak olurlar. Irklarına göre yaşam süreleri değişkenlik göstermekle birlikte en kısa ömürlü olanları 10 yıl yaşamaktadır. Köpeğin ömrünü uzatan en önemli iki etken vardır. Bunlardan birincisi sağlıklı beslenme iken ikinci önemli etken düzenli egzersizdir. Köpek tasması tüm ırk köpekler için önemli bir ihtiyaçtır. Hem çevrenin hem de köpeğimizin güvenliği açısından izin verilen uygun alanlar haricinde kesinlikle tasmasız gezdirilmemelidir. Bu en çok köpeğimizi korumak açısından önemlidir. Çünkü her an nereden bir tehlike geleceği hiç belli olmaz

 

Köpek tasması dendiğinde akla ilk gelen boyun tasması ve gezdirme aparatı olan sevk kayışlarıdır. Ancak son yıllarda boyun tasması ve bel tasması arasındaki kullanım sıklığı neredeyse eşitlenmiştir. Küçük ırk köpek sahipleri genellikle bel tasması tercih ederken, büyük ırk köpeklere sahip olanlar ise kontrol ve ergonomi açısından boyun tasması tercih etmektedir. Fakat köpek tasması seçerken dikkat edilmesi gereken ilk özellik sağlığa uygun ve dayanıklı malzemelerden yapılmış olmasıdır.

 

www.mamasepeti.com her ırka uygun köpek tasması seçenekleriyle köpek sahiplerine büyük kolaylıklar sağlamıştır. Ayrıca sitedeki tasmaların renk ve desenleri de özellikle küçük ırk köpek besleyenler için oldukça davetkâr durumdadır. Sağlık ve kalite açısından da güvenerek alınabilecek bu tasmalar uzun süreli kullanıma da uygun dayanıklılıkta üretilmektedir.

 

Köpek tasması seçerken köpeğimizin karakter özellikleriyle birlikte büyüme hızı da dikkate alınmalıdır. Büyük ırk köpekler 3 aydan itibaren 1 yaşına kadar büyümeye devam ederler. 3 aylıkken satın almış olduğunuz köpek tasması o döneme uygunken, 6 ayını tamamlamış olan köpeğinizin ihtiyaçlarına cevap vermeyebilir. Boyun tasmaları bel tasmalarına göre daha uzun süre kullanılabilmektedir. Boyun kalınlığına göre aşama aşama ayarlanabilir olması kullanım süresini arttıran etkenlerdendir.

 

Bel tasmaları ise genellikle ilk 6 ay içerisinde bir yenisini satın almayı gerektirmektedir. Küçük ırklarda büyüme daha yavaştır ve 8. aydan itibaren sabitlenir. Ancak 3 aylık olan köpeğinize aldığınız bel tasması ancak 1 ay kadar kullanıldıktan sonra değiştirilmeli köpeğinizin bel yapısına uygun köpek tasması satın alınmalıdır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here