Balıkların ayrı cinsleri ve özellikleri vardır. Bu yüzden her balığı aynı yem ile besleyemeyiz. Balık yemi ile beslerken en önemli noktada balıkların beslenme tipidir. Balıkların üç tip beslenme şekli vardır. Etobur, ot obur ve hepçil ( hem otçul hem etçil). Bu yüzden yem alırken içeriğine dikkat etmek gerekir.

 

Balıklarınız beslenme zamanı ve miktarı da önemli bir diğer konudur. Akvaryumun sadece bir noktasına değil birçok yerine balık yemini attığınız takdirde daha iyi verim alırsınız.

 

 

Balıklar Yemini Nasıl Yer?

 

 

Balıkların yem özelliklerinin farklılık gösterdiği gibi yeme şekilleri de farklıdır. Balıklar ağız yapısına göre Ortadan, dipten ve yüzeyden beslenir. Mesela vatoz balığının ağzı aşağıda olduğu için dipten beslenir. Balıklarınız balık yemi aldığı sırada onları incelerseniz nasıl yediklerini görebilirsiniz ve onlara daha iyi bakmış olursunuz.

 

Pul yemler üst yüzeyde kalıp batmadıkları için yüzeyden beslene balıklar için iyi bir tercih olur. Ortadan beslenen balıklar için de tablet tipi yemleri alabilirsiniz yavaş yavaş battıklarından dolayı balıklar besinlerini daha rahat alırlar. Granül yemler de çabuk batan yem grubundadır balığınız dibe daha çabuk batan bir yeni kolaylıkla alabilir.

 

 

Balığınız sağlıklı mı?

 

 

 

           Balık yemi konusu kadar bir önemli diğer konu da balığınızın sağlığıdır. Her ne kadar doğru yem versek de iştahlı balıklar diğerlerine göre daha fazla beslendiği için bazen sindirim problemi yaşayabiliyorlar. Bunu en aza indirmek sizin elinizde, balıklarınız beslendiği sırada onları takip ederseniz sorun olup olmadığını daha iyi anlarsınız.

 

Öncelikle balığınızın dışkısına bakın ince ve uzun dışkılar sindirim sorunu yaşadığına işarettir. Hatta kabız bile olabilir. Haşlanmış sebze diyeti işe yarar fakat sorun devam ederse mutlaka bir uzmandan yardım isteyin.

 

 

Balığınızı Çok Beslemeyin

 

 

Günde bir veya iki kere Balık yemi verildiği takdirde iyi bir sonuç olur. Fazla yemleme yaparsanız balığınızın sağlığını tehlikeye atarsınız. Balıklar sizin tahmin ettiğinizden daha iştahlılardır.

 

Yemi bir noktada değil daha dağınık bir şekilde atmanızda balıkların tümünün beslenmesini kolaylaştıracaktır.

 

Eğer bir seyahate çıkacaksanız ya da belli bir süre evde olmayacaksınız haliyle balığınızı da düşünmeniz gerekecek. Bunun için otomatik yemlendiriciler, jel ve blok yemler, kurtarıcınız olur.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here