Balık yemi denince balığın oltada ki iğneye yakalanmasını sağlayan her şeye yem denmektir. Balıklar genelde uyku nedir bilmeyen bu yüzden sürekli sularda dolaşıp karınlarını doyurma ihtiyacını karşılamak isteyen canlılardır. Bizde onların bu yönünden faydalanır ve onları yakalamaya çalışırız.

 

Onlara her zaman yediği veya yemek isteyeceği bir yem seçip bu yemi oltadaki iğneye takarız ve balığın o yemi yiyip yakalanmasını bekleriz. Tabi birde evlerimizdeki akvaryumlarda ya da cam fanuslarda besleye bildiğimiz balıklar vardır bunlara akvaryum balıkları denir.

 

Akvaryum balıkları diğer balıklar gibi yemlerini bulamazlar onlara bu yemleri bizim sağlamamız gerekir balık yemi balıkların hayatını sürdüre bilmesi ve gelişe bilmesi için hayati bir rol oynar. Şimdide yazımızın devamında sizlere bu tür yemlerle ilgili bilgi vermek amaçlını anlatacağım…

 

 Deniz Balığı Yemleri;

Sardalye: Sardalyenin keskin bir bıçak yardımıyla uygun boyutlar belirlenerek kesilmesi ve yaprak veya parça yem olarak oltaya takılır.

 

Sülinesi: Kullanılabilecek başka bir yem ise sülinedir. Özellikle (Mercan, Çipura, Isparoz gibi) dip balıkları avında daha iyi sonuç verir. Piyasada bu yemi bulmak çok kolaydır. Midye dolma açar gibi kabuğu ayıklanır içindeki canlı uygun boyutlarda kesilerek oltaya takılır.

 

Yengeç: Özellikle çipura avında etkili bir olta yemidir. Tırnak büyüklüğünde olanları kullanılması tercih edilir. Kepçe otlu yerde gezdirilerek yengeç toplanır. Yengeç toplama gece yapılırsa daha verimli olur.

 

Balık Yavruları (Çime):

 

Yem olarak kullanılan küçük boyutlu balıklara Çime denir.

 

Etobur türlü balıkların avında, bütün veya yaprak fileto şeklinde oltaya takılırlar.

 

Akvaryum Balığı Yemleri;

Akvaryumda kullanılacak yemleri ikiye ayırabiliriz:

 

1) Kuru Yem Çeşitleri:

 

Yaprak Yemler: Bu yemler su üzerinde duran yemlerdir. Japon balığı ve canlı doğum yapan Lepistes gibi balık türlerinin balık yemi olarak kullanılırlar. İçeriği bitkisel yemlerdir.

 

2) Canlı Yemler:

 

Artemia Salina: Genelde larva halindeki tüm balıkların yavrularının beslenmesinde kullanılır. Akvaryuma bir hastalık türü taşımazlar. Erişkin Artemia’lar Ciklitler için en ideal yemlerdendir.

 

Su Piresi: Özellikle yağmurlu havalarda ve mevsimde toprak altındaki su birikintilerinden çıkartılan su piresi tüm balıkların iştahla yediği ve meraklısı olduğu bir balık yemi olarak bilinir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here