Balık yemi, balığı beslemek ya da balık avlamak amacıyla kullanılan doğal veya yapay balık yiyeceğidir. Tanımda olduğu gibi balık yeminin doğal ve yapay olmak üzere iki çeşidi vardır. Doğal balık yemi evde yapılabilen yemlerdir. Bu yemler dana yüreği, karides, balık artıkları, sarımsak, havuç, ıspanak, bezelye gibi yiyeceklerin birleştirilmesinden oluşmaktadır.

 

Aralarındaki yiyecekleri formüle edecek olursak: sarımsak + vitaminler + spirulina olarak özleştirmiş oluruz. Bu yemler buzdolabında bekletilerek yem ihtiyacı olduğunda çıkarılarak kullanılabilir. Yapay yemler ise hazır olarak satılan yemlerdir. Her iki yem türü de gerekli ihtiyacı görmektedir.

 

Kullanım şekline göre de ikiye ayırabileceğimiz balık yemi, balık beslemek ya da balık avlamak amacıyla kullanılmaktadır. Balığı beslemek için el yapımı veya hazır olarak balık yemi kullanabiliriz. Her iki yem çeşidi de balığın gerektiği şekilde büyüyüp gelişmesini sağlayacaktır.

 

Balık avında kullanılan yemler çok çeşitlidir. Denizde kullanılan yemler ve tatlı sularda kullanılan yemler olarak iki ana çeşittir. Denizde kullanılan yemler: balıktan ve balıklardan elde edilen yemler, yumuşakçalar, kabuklular, kurt, hamur yemler, hazır yemler, et, yürek vs. dir. Her balık için yemler değişiklik göstermektedir.

 

Büyük balık küçük balığı yer sözündeki gibi torikten gümüş balığa kadarki balıklar yem olarak kullanılabilir. Uskumru, istavrit, kıraça, kolyoz, izmarit, gümüş, sardalye, hamsi, çaça, zargana, palamut, torik tarzı balıkların yakalanarak yapılan, rengi beyaz ve parlak olan balıklardan oluşturulan yeme akyem denir. Bazı balıklar kendi türünde de parçalara ayrılarak yem olarak kullanırlar.

 

Tatlı sularda kullanılan yemlerin çoğu denizde kullanılan yemler ile aynıdır. Tatlı sularda kullanılan yemlere böcekler ve larvalar, kurbağa, semender, tahıllar ve bazı bitki türleri de eklenebilir.

 

Yapay balık yemlerine internet üzerinden ya da pet shoplar aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Fiyatı değişkenlik gösteren balık yemleri kolay ulaşabilir ve genellikle uygun fiyatlar ile ulaşabileceğiniz yemlerdir.

 

Özetleyecek olursak balık yemi, kullanım şekline ve yapım şekline göre ana başlıklara sonra da kendi içinde ara başlıklara ayrılmaktadır. Balığın gelişimi için gerekli olan yemler aynı zamanda insan gelişimi için gerekli olan balığın avlanmasında da önemli bir yere sahip olmaktadır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here