Balıklar her insan tarafından sevilen hayvanlardır. Bu nedenle evcil hayvan dendiğinde akla balıklar gelmektedir. Evcil hayvan olarak Japon balıklarına bakımı diğer hayvanlara oranla çok daha kolay olmaktadır. Yemleri de çok pahalı olmayan bu evcil hayvanlar hem kişide sorumluluk bilincinin gelişmesine hem de hayvan sevgisinin artmasına yardımcı olmaktadır. Balık beslemek için yapılması gereken tek şey gerekli ekipmanların toparlanmasıdır. Bu noktada masraf yapılacak tek şey akvaryumun hazırlanış aşamasıdır. Bunun dışında balık yemleri, kedi ya da köpek yemleri kadar pahalı olmadığından bütçeye çok zararı bulunmamaktadır.

 

           Balık yemi seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yemin beslenen balık türü için gereken tüm vitamin ve mineralleri içermesidir. Kalitesiz ve ucuz yemler balığın sağlığına zarar verebilmektedir. Her balık türünün yiyebileceği yemler farklıdır. Bazı Japon balıkları verilen yemi tüketmemektedir. Böyle bir durumda mutlaka bir petshop’a danışılması gerekmektedir. Bu sayede en doğru balık yemini satın alabilmek mümkün olmaktadır. Balık yemi seçimindeki bir diğer önemli nokta proteindir. Satın alınacak yemlerin protein oranları incelenmeli ve çok düşük proteinli balık yemleri satın alınmamalıdır. Protein oranı en az %50 olmalıdır. Bu balıkların çok daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

 

Japon balıkları için balık yemi seçimi

 

Japon balıklar evcil balıklar diye de bilinen akvaryum balıklarıdır. Bu balıklar türlere ve çeşitlere ayrılmaktadırlar. Bu sebeple her balık türü aynı yemleri yememektedir. Balık yemlerinin çoğu suyun yüzeyine çıkabilen cinstendir. Bu da balıkların yemi yemesini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle pul yem denilen bu yemler en çok tercih edilen yemlerdendir. Suyun dibine çöken balık yemleri de olsa da Japon balıkları için en uygunu suyun yüzeyinde kalanlardır.

 

Balık yemi fiyatları

 

           Balık yemi fiyatları balığın cinsine ve satın alınacak yem büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; ufak miktarlarda balık yemleri 10 ile 20 TL arasında değişse de daha büyük yani kiloluk balık yemleri 150 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Balığın alınan yemi sevip sevmeyeceği bilinmemektedir. Bu nedenle ilk olarak ufak boy bir yem alınıp deneme yapılmalı ve aynı yem ile devam edilecek ise büyük boylarına yönelinmelidir.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here