Özellikle evde balık beslemeye yeni başlayanların akıllarında var olan sorulardan bir tanesi, balıkların nasıl besleyeceği yönünde olmaktadır. Bu konuda bakımı yapılan balıklar için üretilen özel yemler ile bu ihtiyacın balıklar için giderildiğine çevremizde bir şekilde şahit olmuşsunuzdur. Sizlere sunduğu özellikler ile en besleyici ve beslediğiniz balık türüne uygun balık yeminin seçilmesi, önemli bir konu olarak dikkat çekmektedir. Bu konuda özellikle bir bilene danışılması gerekli olan bir durumdur.

 

Evlerde beslenen balıkların yem seçimlerinde dikkatli olunmasını gerektiren birçok durum vardır. Sonuç olarak akvaryum balıkları hassas canlılar oldukları için, beslenmelerini de aynı özenle yapılması gereklidir. Çünkü diğer evcil hayvanlarda yapıldığı gibi yemi atıp kenara çekilme olayı kesinlikle balıklar için söz konusu olamamaktadır.

 

Balık yemi seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken nokta, beslenen balığın cinsinin bilinmesi gerekliliğidir. Bu bilindiği takdirde, hangi tür yemin alınacağı konusunda da kafalarda oluşan soru işaretleri dindirilecektir. Balıklarda diğer canlılarda olduğu gibi beslenme konusunda seçici olmaktadırlar. Bu sebeple bazı tür balıklar et içeren yemleri severlerken, bazıları da ot ağırlıklı olan yemlerden hoşlanmaktadırlar. Bu sebeple balıkların cinslerinin bilinmesi hangi tip yem ile beslendiğinin belirlenmesi açısından önemli bir konudur.

 

Bunun dışında balık yemi alırken kesinlikle bir bilene danışılması, doğru yemin seçiminin yapılabilmesinde gereklidir. Bu olanağınız yoksa yem alırken, balığınızın cinsinin o yemin açıklamalar ve öneriler bölümünde olup olmadığına bakmak gelmelidir. Bu sayede doğru yem seçimi konusunda önemli bir adım atılmış olursunuz.

 

Balık yemi seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada yemin alınacağı yerin alelade bir yer olmamasıdır. Çünkü bu duruma dikkat edilmemesi sonucu alınacak olan yemler balıklarımızın hastalanmasına hatta ölümlerine gidecek bir sürecin yaşanmasına sebep olabilir. Bu sebeple balık yemi seçiminde hem internette hem de petshoplarda seçici olunması, kendini kanıtlamış olan işletmelerden alışveriş yapılması önemli bir konudur.

 

Balık yemi konusunda yaşanan bu gelişmelerin paralelinde doğru balık seçimi konusunda ilk kez balık besleyenler için danışmanlık yapılması önemli ve şart olan bir durumdur. Bunun yanında güvenilir firmaların ürünlerinin kullanılması balıkların sağlıklı bir gelişim göstermeleri açısından önemlidir.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here