Evcil hayvanlar arasında en yaygın şekilde beslenen tür akvaryum balığıdır. Akvaryumun gösterişi hem evinize bambaşka bir hava katacak hem de sizleri için seyretmesi huzur veren bir aktiviteye dönüşecektir. Balık beslemek diğer evcil türlere göre çok daha kolay ve zahmetsizdir. Tek dikkat edilmesi gereken şey balıkların yem saatinin kontrolüdür. Çünkü balıklar ne kadar yem yemeleri gerektiğini bilmezler.

 

Balıklarınız için kullanacağınız balık yemi kaliteli olmadır. Çünkü akvaryum balıkları oldukça hassastır. Yem sektörünün gelişmesi ile piyasada birçok çeşit balık yemi bulmak mümkün. Uzman veterinerler açıkta satılan balık yemlerinin tercih edilmemesi gerektiğini vurguluyor. Açıkta satılan balık yemi, hem vaktinden önce bayatlıyor hem de birçok kir ve toz bulaşısı ile balıkların sağlığına tehdit oluşturuyor. Paketli satılan balık yemi uzun süre tazeliğini koruyabiliyor.

 

           Balık yemi çeşitleri gün geçtikçe çoğalıyor. Standart olarak balık yemlerinde kurutulmuş ıspanak, balık, karaciğer, vitamin, balık unu ve tuz karışımı bulunmaktadır. Balık yemi temin edemeyeceğiniz bir yerde iseniz balıklarınıza haşlanmış ıspanak yedirebilirsiniz. Piyasaya sürülen yeni çeşitler arasında kurutulmuş karides ve solucan da bulunmaktadır. Balık yemi genellikle balık çeşitlerinden yapılıyor olsa da son zamanlarda sektördeki ürünlerde tavuk etinden yapılan balık yemleri de görülmektedir.

 

Balık severlerin bir kısmı kendi balık yemlerini kendileri yapmaktadır. Evde üretilen balık yemlerinde balıketi pişirilerek un ile karıştırılıp yoğrulur. Fakat vitamin olarak balıklar için kullanılması gereken vitamin çeşitlerinin temin edilmesi zor olacağından eczanelerde satılan vitaminler kullanılıyor. Veterinerler balık sağlığı için bu tür vitaminlerin ağır olacağı görüşündedir.

 

Ev yapımı balık yemlerinde ayrıca suda çözünme ve dağılma riski olacağından balıkların rahatlıkla yem yemeleri mümkün olmayacaktır. Dağılan ve suda çözünen balık yemi, akvaryum suyunu bulandıracak ve daha sık su değiştirme gereksinimi yaratacaktır. Hazır balık yemlerinde kullanılan jelatin ve jel özelliğine sahip maddeler yemin su içerisinde dağılmadan durmasını ve istenilen boyutlara kadar ufalanabilmesini sağlamaktadır.

 

Akvaryum balıkları oldukça hassas olduklarından sık sık balık yemi değiştirilmemesi gerekmektedir. Kurutulmuş karides ve solucan içeren balık yemleri hazmı zorlaştırdığından en fazla haftada bir defa tüketilmesi önerilmektedir.

TEILEN
Önceki İçerikBalık Yemi Çeşitleri Nelerdir?
Sonraki İçerikBalık Yemi

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here