Günlük bakımı yem vermekten ibaret olan balık bakımında, balıklarınıza vereceğiniz yem seçimine dikkat edilmelidir. Her balık her yemi yemediği gibi, piyasa bulunan bir çok balık yemi yem seçimini de zorlaştırmaktadır. En çok tercih edilen balık yemi çeşitleri arasında:

 

* Granül ve top balık yemi,

* Pond ve Stick yemler,

* Pul yemler,

* Kurutulmuş canlı yemler,

* Sıvı yemler,

* Yavru yemleri,

* Tatil ve tablet yemler, yer almaktadır.

 

BALIK YEMİ SEÇİMİ

 

           Balık yemi seçerken yem özelliğinin balıklarınızın rengini koruyucu nitelikte olması gerekir. Bunu yanı sıra hormonsuz ve anti bakteriyel, akvaryumu çabuk kirletmeyen yemler tercih edilmelidir. Balıklar yüksek proteinli, kolay sindirilebilen yemlerle beslenmelidir. Böylelikle akvaryumunuzda balıklarınızın doğal rengini görebilir, balıklarınızın uzun yıllar yaşamasını sağlayabilirsiniz.

 

BALIKLAR NASIL BESLENMELİDİR?

 

Balıklar, türüne, büyüklüğüne göre günde 1 veya 2 kez yemlenmelidir. Balıklara ortalama 3-4 dakika içerisinde bitirebileceği kadar yem vermek ideal olandır. Aldığınız balığın cinsine göre beslenme alışkanlıklarını öğrenerek yem verilmesi en doğru beslenme yöntemidir. Ağız yapısına göre beslenen balıkların dipten, ortadan, yukarıdan olmak üzere farklı beslenme şekilleri vardır.

 

Örneğin; Ağzı aşağı doğru olan vatoz balıkları dipten beslenir. Bu nedenle dipten beslenen balıklar için suya çabucak batan granül yemler verilmelidir. Üst kısımdan beslenen balıklar için batmayan pul yemler verilirken, ortadan beslenen balıklar için yavaş batma özelliğine sahip tablet yemlerin kullanılması uygundur.

 

           Balık yemi satın alırken ilk etapta uzman kişilerden yardım almanızda fayda var. Zaman içerisinde balığınızı besleme aşamasında gözlemleyerek günlük yem ihtiyacı belirlenmelidir. Balıklar, etçil, otçul ve hepçil olmak üzere 3 farklı yeme alışkanlığına sahiptir.

 

Otçul ve hepçil balıklar için bitki özlü yemler, etçil balıklar için protein bazlı yemler tercih edilmelidir. Balığınız için büyük olduğunu düşündüğünüz yem, suda bekleterek ya da parçalayarak verilmelidir. Aksi takdirde balığınızda sindirim problemi meydana gelebilir.

 

BALIKLARINIZI İZLEYİN

 

Gün içerisinde balıklarınızı izlemeniz gerekir. Böylelikle normal ve yolunda gitmeyen şeyleri ayır ederek erkenden önlem alabilme olanağı bulabilirsiniz. Uzun ve ince bir dışkıya sahip balıkta mutlaka kabızlık ve sindirim problemi vardır. Bu tür sorunlar biz uzman yardımıyla çözülebilir.

TEILEN
Önceki İçerikBalık Yem Çeşitleri
Sonraki İçerikBalık Yemi Seçimi

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here