Balık beslemek oldukça keyifli ve sevimli bir uğraştır. Akvaryum içerisinde gezinen rengarenk güzellikteki balıklara bakıldığında huzur ve iç dinginliği yaşandığı bir gerçektir. Ancak her hayvanda olduğu gibi balık bakımında da hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir. Balıkları alelade bir eşya ya da süs unsuru gibi değil, yaşama hakkına sahip, gözü gibi bakılması gereken canlılar olarak değerlendirmek ve muamele etmek gerekmektedir.

 

Tüm canlılarda olduğu gibi balıklarda da beslenme, balıkların sağlığı ve mutluluğu açısından oldukça hassasiyet gösterilmesi gereken konulardandır. Bu sebeple balık yemi seçiminde de dikkatli ve özenli olmak, balıkların uzun ve sağlıklı ömür geçirmeleri açısından önemlidir. Bilinçsiz ve yanlış balık yemi kullanımı, balıkların erken dönemde ölümlerine sebep olarak, üzücü durumların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

 

Balıklara Yem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Öncelikle balıkların türüne bağlı olarak nasıl bir beslenme alışkanlığına sahip olduklarının bilinmesi önemlidir. Mesela otçul beslenme alışkanlığına sahip balıklara et içerikli yemlerin verilmesi sindirim sistemlerinin yanlış çalışmasına neden olarak, hastalanmalarına hatta ölümlerine neden olabilmektedir. Aynı sonuç tersi durumlarda da söz konusu olabilmektedir. Bununla birlikte balığın kuru yem yiyebilecek bir balık olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Nitekim bazı balık türleri kuru yemler ile beslenemezler.

 

Bunun dışında satın alınan yemin son kullanma tarihinin ne olduğuna ve hangi şartlarda saklandığına dikkat edilmesi de önemli bir konudur. Son kullanım tarihi ürünün saklanma koşulları ile doğru orantılı olduğundan uygunsuz koşullarda saklanan bir balık yemi son kullanma tarihinden çok önce de kullanım dışı olabilmektedir.

 

Aldığınız yemleri kullanım sırasında da uygun koşullarda saklamanız gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız yemi ağzı açık bir şekilde saklamanız mamanın oldukça hızlı bir şekilde bayatlaması ve mikrop yuvası haline gelmesi anlamına gelmektedir. Bunun dışında naylon ürünler içinde satılan yemlere itibar edilmemesi doğru bir hareket olacaktır.

 

Bazı balık türlerinin yemler dışında ek besin yemleriyle beslenmeye ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Bu durumun da araştırılıp buna göre besin programı oluşturulması da balıkların uzun ömürlü olmasını destekleyecektir. Yem seçiminde bir diğer önemli konu da yem çeşidinin balığının türüne uygunluğudur. Bazı balıklar su altında olan yemleri daha rahat yiyebilirken bazıları su yüzeyinden daha rahat beslenmektedirler.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here