Balıklar yem yemeğe oldukça istekli hayvanlardır. Balıkların her yem isteme hareketlerinde balık yemi verirseniz bilin ki balıklar önce kabız olacaklar, sonra karınları şişecek ve öleceklerdir. Balıkları yemlemede gaye onların ihtiyaçları kadar yem vermek olmalı. Çok fazla yemlemek balıklarınızı daha çabuk büyütmez aksine çabuk öldürür. Yemlemede ana mantık şu olmalıdır, günde 2 ya da 3 defa balıkların 1 dakika içerisinde bitirecekleri kadar balık yemi vermektir. Balıkların karınlarında ne aşırı bir şişkinlik ne de içeri doğru çöküklük olmamalıdır. Balıkların açlıkla veya mideyle ilgili bir şikayetinin olmadığının göstergesi karınlarında bir bombelik olmasıdır. Dediğimiz gibi yani ne şiş ne de içine çökük. Sakın sizi gördükleri zaman suyun yüzeyine çıkmalarına, hareketlenmelerine kanmayın. Çünkü bu hareketlenmeyi yem alabilmek için sürekli yaparlar.

 

Verdiğiniz yem kati suretle kumların üzerinde kalmamalı. Yoksa akvaryumda yenmeyen yem çürür ve suyu kirletir. Balıkların yiyeceği yemi akvaryuma az az atmayın. Bir öğünde vereceğiniz yemlerini ikiye bölüp ilk önce birinciyi daha sonra da ikinci partiyi balıklara birden atın. Bunun mantığı ise akvaryumdaki büyük ya da baskın olan balık yemi az az attığınız zaman bütün yemleri birden toplar ve diğer küçük ve baskın olmayan balıklar yem yiyemeyeceklerdir. Fakat birinci partideki yemi balıklara birden attığınızda özellikle iç filtrenin önüne doğru atarsanız balıkların hepsinin yiyeceği miktarda yem dağılmış olur ve balıkların hepsi yemesi gereken kadar yemi yerler. Şayet akvaryumda bulunan diğer balıklardan küçük olan balıklar varsa vereceğiniz toplam yemi muhakkak iki bölümde verin.

 

Çünkü bütün yemi birden akvaryuma atarsanız küçük balıklar ağzına aldıkları yemi yiyemeden büyük balıklar yemin hepsini anında toplarlar. İlk partiyi verdikten 3 – 4 dakika sonra ikinci partiyi vermeniz en mantıklı yemleme olacaktır. Yavru balıkların daha çabuk büyümeleri için günde 4-5-6 kez yemleyebilirsiniz. Fakat azar azar ve sık yem vermelisiniz. Aynı insan yavruların devamlı annelerini emmesi gibi. Balık yemini mutlaka kaliteli olan yemlerden seçin. Asla akvaryumcularda satılan ve kendilerinin hazırladığı küçük poşetlere bölünmüş yemleri almayın. Çünkü onlar ucuz fakat kalitesiz yemlerdir. O balık yemi balıklarınızı korumaz ve büyümesini sağlamaz.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here