Akvaryum seçimi kadar balığınızı hangi yemle besleyeceğiniz de bir o kadar önemlidir. Balıkların cinsine göre akvaryumların özellikleri bile değişir. Çünkü her balık her akvaryumda yaşayamaz. Balıkların büyüklükleri ve oksijen alma ihtiyacına göre üretilen akvaryumlar balık besleme konusunda insanlara kolaylık sağlıyor ve akvaryum balıkları çeşitlerini artıyor.

 

Bu bağlamda akvaryum seçiminden sonra Balık yemi konusuna da dikkat etmekte fayda var. Çünkü doğru bir yem ile balığınızı beslemezseniz kısa bir süre sonra balığınızı kaybedebilirsiniz. Haliyle de çok üzücü bir durum olur.

 

 

Balığımıza hangi yemi verilim?

 

Balığınızın cinsine göre beslenme şekli konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Balıkların üç çeşit beslenme tipi vardır; Ot obur, etobur ve hepçil. Özelikle ot obur balıkların yem seçiminde mutlaka protein oranının % 40-70 Aralığında olmasına dikkat etmek gerekir. Kaliteli ve denenmiş bir balık yemi almanız balığınızı mutlu edecek ve daha uzun bir süre yaşamasına imkan tanıyacaktır.

 

Bizlerde gıda alımlarında öncelikle marka bilinirliğine ve son kullanma tarihine dikkat ederiz. Neden balığımıza da aynı hassasiyeti göstermeyelim ki? Sonuçta o da artık ailenin bir ferdi oluyor.

 

Kaliteli ve araştırdığımız balık yemi aldıktan sonra ise saklama koşullarına ve kullanım süresine ivedilikle dikkat etmeliyiz. Bayatlamış ve doğru saklamamış bir balık yemi balığınıza zarar verebilir.

 

 

 

Balığımızı Nasıl Besleyelim?

 

Balıklar yavrular dışında 2-3 gün yem almasalar dahi bir zarar görmezler. Hatta balıklar ne kadar yediklerini bilemedikleri için fazla beslemek zarar verir. Günde bir ya da iki kez beslemek balığınız için yeterli olacaktır.

 

Balık yemi çeşitlerini karıştırarak da verebilirsiniz. Aynı zamanda akvaryumun farklı yerlerine 3-4 dakika içerisinde tüketebileceği kadar yem vermeniz daha sağlıklı olur.

 

Bazı balıklarda ise özel bir diyet gerektiren balık yemi kullanmanız gerekmektedir. Bu balıkların hangi yem ile beslenmesi konusunda uzman görüşlerine öncelikle dikkat edin yoksa balığınız kısa sürede sağlıksız beslenir ve kaybedebilirsiniz.

 

Balıkların kimileri yüzeyden, kimileri de geceleri beslenir. Balığınızın beslenme zamanını ve şeklini bilmiyorsanız zamanla bunu fark edebilirsiniz.

 

           Balık yemi, balıklar için normal olarak hayati bir önem taşır. Balıkları da zaten gerçekten sevdiğimiz için besleriz. Balıklarımıza doğru yem vermek de onları sevdiğimizin bir göstergedir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here