Satın aldığınız birbirinden değişik balık türlerinizin sağlığını korumak için ilk yapmanız gereken durumlardan biri de hiç şüphesiz onlar için aldığınız bir akvaryum çeşidini sürekli olarak temiz tutmak ve bunu belirli zamanlar içerisinde yapmaktır. Bir akvaryum içerisinde farklı balık türleri yaşar. Her biri için ortak olan bir durum ise elbette yaşadıkları alandır. Bir akvaryum temizliği de bu yüzden büyük bir önem arz eder. Birçok değişik model seçenekleri arasından kendiniz adınıza seçtiğiniz ve kişisel zevklere göre satın aldığınız bir akvaryum modeli adına birçok değişik temizlik detayları bulunmaktadır. Öncelikle bir akvaryum temizliğinde her zaman suya verilmelidir. Balıkların yaşamı bilindiği üzere suyun belli bir zaman içerisinde temizlenmesidir. Her ne kadar bir akvaryum içerisinde bir motor da olsa, yine de bir temizlik mutlaka yapılmalıdır. Tıpkı bir balık yemi alırken çok fazla titiz davranılıyor ise aynı şey akvaryum içerisindeki su için de geçerli bir durumdur.

 

Akvaryum temizliği

 

Akvaryum için ikinci durum ise içerisinde bulunan bitkilerin bakımıdır. Bunun için de birbirinden değişik akvaryum sağlık ürünlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Akvaryum bitki güçlendirici olarak da bilinen bu ürün çeşitleri, bütün akvaryum içerisindeki bitkilerin mineral ve bunun gibi bir takım sağlıklı vitaminleri karşılar ve bitkilerin daha canlı olmasını sağlar. Bu sayede bitkiler su içerisinde balıkların ihtiyacı olan oksijeni de yapmaya devam eder. Bu yüzden bir balık yemi kadar bir akvaryum bitki güçlendirici ürün de balıkların sağlığı açısından bir o kadar önemlidir.

 

Akvaryum çeşitlerinin temizlikleri önemlidir

 

Bir akvaryum içerisinde bir başka temizlik ise camların bakımı ve temizliğidir. Eğer akvaryumun camları bir pislik tutmuş ise o zaman bunun için dikkatli ve titiz bir şekilde kaliteli bir bez ile temizlikleri yapılmalıdır. Ayrıca kırık ya da daha da önemlisi cam üzerinde çatlak bir kısım var mı yok mu bakmak büyük bir önem taşır. Birbirinden değişik akvaryum modellerinin farklı özellikleri vardır ve her birinin sık bir şekilde bakım ve kontrollerinin yapılması özen gösterdiğiniz balık türlerini adına son derece önemlidir. Bir balık yemi için verilen önem akvaryum için de verilmelidir.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here