Akvaryum, çoğu insana huzur veren, seyretmekten keyif alacağınız ve bakımı titizlik isteyen bir en güzel uğraşlardan biridir. Bir akvaryuma sahip olmak için hobileriniz arasında öncelikli olarak balık besleme olmalı. Diğer bir önemli nokta ise akvaryumunuzda kullanacağınız malzemeleri iyi tanımak ve seçmektir. Sırasıyla akvaryum malzemeleri nelerdir tanıyalım:

 

Akvaryum Temizliğinde Kullanılacak Malzemeler:

 

Filtreler: Eskiden akvaryumların suyunu değiştirmek oldukça zahmetli işlerden biriydi. Gelişen teknoloji bu konuda da akvaryum sahiplerinin deyim yerindeyse imdadına yetişti. Sürekli su değişimi sonucu balıklarınızın şoka girmesine de engel olacak filtreler ikiye ayrılmaktadır. Dış ve iç filtreler. Dış filtrelerin avantajı sırasıyla yerleştirilmiş temizlik maddelerinin, akvaryumun suyunu temizlemesine imkân tanımasıdır. Bu filtre kovalarında karbon, elyaf ve süngerler bulunur. İç filtreler ise akvaryumun içindeki ani pislikleri toplar ve bağlı olduğu motor sayesinde su sirkülasyonu sağlar. Akvaryum malzemeleri arasında en önemli parçadır.

 

Sifonlar: Sifonlar akvaryum suyunun temizlenmesini sağlar. Bir kez pompalama ile hem kirli suyu boşaltır hem de akvaryumun dibine çöken pislikleri toplar.

 

Mıknatıslı Cam Silici: Zamanla akvaryumunuzun içini algler kaplar ve mıknatıslı cam siliciler bu sorunu ortadan kaldırır.

 

Akvaryum Aydınlatma Malzemeleri Nelerdir?

 

Tepe Armatürleri: Akvaryumun tüm aydınlatma sistemi de diyebiliriz. Florasan ile beyaz ışık sağlar.

 

Dip Lambaları: Farklı renk seçeneği ile akvaryumunuza farklı bir hayat katar. Fakat yosun tutmasına engel olmak için yedeklerini de temin etmek gerekir.

 

Su Düzenleyicileri: Şebeke suyu kullanımı balıklarınız için sakıncalı olup, içinde bulunan klor sebebiyle balıklarınızın solungaçlarına zarar verebilir hatta ölmelerine dahi sebep olabilir. Su düzenleyicileri sayesinde akvaryumunuzun suyu balıklarınız için çok kısa sürede ideal hale gelir.

 

İlaçlar ve Katkı Malzemeleri: Balık dışkıları zamanla akvaryum suyunun amonyak ve nitrat oranını yükseltir. Balıklarınızı korumak için beyaz benek, mantar vb. ilaçları kullanabilirsiniz.

 

Hava Motorları: Akvaryumunuzun suyuna gerekli oksijeni sağlayan malzemedir. Akvaryum malzemeleri arasında önemli olan bir diğer parçadır. Çalışırken ses çıkarır ve tüm markalarda bu sistem aynıdır.

 

Taban Malzemeleri: Taban malzemelerini saçak olursak bunlar kum ve kayalardır. Fakat plastik kayalardan uzak durulması akvaryum suyu açısından çok önemlidir. Zira plastik kayalardaki bazı maddeler suya karışmaktadır. Akvaryum malzemeleri için bize ulaşın.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here