Akvaryum balıkları evcil hayvanlar içerisinde en çok tercih edilen hayvanlardır. Bakımı oldukça kolay olduğundan diğer hayvanlara oranla daha çok tercih edilmektedir. Bakımı kolay olsa da hayvanların zarar görmemesi ve sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilmeleri için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında doğru yem seçimi gelmektedir. Doğru yem seçiminin yapılmaması balıkların uzun vade içerisinde zarar görmesine ve sağlık sorunları yaşamalarına neden olabilmektedir.

 

Balık yemi seçimi için ipuçları

 

           Balık yemi seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta balıkların tüketebileceği boyutlarda olmasıdır. Çok büyük parçalar haline olan yemler balıkların tüketebilmesi için uygun değildir. Bu nedenle ne çok küçük ne de çok büyük yemler tercih edilmelidir. Orta boy parçalardan oluşan balık yemleri ideal olacaktır. Balık yemi konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise yemlerin farklılığıdır. Sürekli aynı yemlerin verilmesi yerine arada yem değişikliği yapılmış balıkların çok daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

 

Balık yemi ne sıklıkla verilmelidir?

 

Balık yeminin kalitesi kadar önemli olan bir diğer nokta besleme sıklığıdır. Balıklar sık sık beslenmelidir. Fakat verilen yem miktarı çok fazla olmamalıdır. Balıklar doyduklarını anlamayacağından fazla yem verimi ölüme kadar gidebilen sorunlara yol açabilmektedir. Balıklar için az yem vermekte oldukça zararlıdır. Özellikle büyüme döneminde olan yavru balıklar sıklıkla beslenmelidir. Eksik ve az beslenmeleri büyümelerine ve sağlıklarına etki edecektir.

 

Kaliteli bir balık yeminde bulunması gereken maddeler

 

Kaliteli bir balık yemi balığın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Bunun için içerisinde tüm besin öğelerini bulundurması gerekmektedir. Balıklar için gerekli olan en önemli besin öğesi proteinlerdir. Protein oranı düşük yemler kesinlikle tercih edilmemelidir. Özellikle yavru olan balıklar için oldukça önemli olan proteinler balığın gelişimine katkıda bulunmaktadır. Kaliteli bir yemde proteinler kadar önemli olan diğer besin öğeleri karbonhidrat ve yağlardır. Bunlar balığın enerji kaynaklarıdır. Bu nedenle yağ ve karbonhidrat oranları dengeli olan balık yemleri tercih edilmelidir. Balık yemi içerisine vitamin ve minerallerin bulunması da oldukça önemli bir detaydır. Balıkların sağlığı için satın alınan yemin içeriğinde mutlaka kalsiyum bulunmalıdır.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here