Konu beslenme olduğunda köpeklerinde insanlar gibi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Köpeğimiz için tercih ettiğimiz besinler köpeğimizin sağlığını yakından ilgilendirir. Köpeklerde insanlar gibi her türden besini tüketebilir. Sevimli bu dostlarımız hem etçil hem otçuldurlar. O yüzden köpeklerde insanlar gibi dengeli beslenmelidir. Yani tek yönlü değil de çeşit beslenmeleri gerekir. Dengesiz beslenme köpeklerde çeşitli hastalıklara neden olabilir.

 

Köpeğimi neye göre beslemeliyim?

 

Köpeğimizin en iyi nasıl beslenebileceği konusunda bize en etkili yardımı yapacak olan kişiler veterinerlerdir. Bir veteriner köpeğimize özel ilgi gösterebilir ve köpek beslenmesi konusunda bize en iyi köpek maması seçiminde yardımcı olur. Köpeğimizin, köpek maması seçiminde araştırmacı ve seçici olmamız şart. Köpek mamalarının üzerinde yazan ibarelere göre değil de köpeğimize en uygun olanını seçmekte fayda var.

 

Uygun mamaya nasıl karar veririm?

 

Piyasada var olan onca köpek maması içinden köpeğimize uygun olan mamayı bulmak güç bir durum. Köpek mamasının, köpeğimiz için iyi bir mama olup olmadığını ona vermeden bilemeyiz. Köpeğimizin görüntüsü mamayı kullandığı süre zarfında iyi ve sağlıklıysa, dışkısı da katıysa doğru mama tercihi yapılmış demektir. Ancak aksi durum söz konusuysa mamayı kullanmamakta yarar var demektir. Burada köpek sahibinin köpeğini gözlemlemesi oldukça önem arz etmektedir. Köpeğimize uygun köpek mamasını belirlerken hata yapmışsak, kullandığımız köpek mamasını da bir anda değiştirmek hata olur. Eski mama ve yeni mamayı belirli oranlarda karıştırarak, eski mamayı azaltmakta fayda vardır.

 

Mamaları nereden alabilirim?

 

Günümüzde pek çok süper marketten köpek maması temin etmek mümkündür. Ancak her yerde aranılan ürüne her zaman ulaşılamayabiliyor. www.mamasepeti.com internet adresinden ürünlere rahatlıkla ulaşılabilir olduğunu bilmekte fayda var.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here